[Głosów:0    Średnia:0/5]

Prawdopodobnie każdy, kto oglądał w swoim życiu filmy szpiegowskie, zobaczył wiele ciekawych, często niestworzonych gadżetów. Co prawda, większość z nich nie ma swoich odpowiedników w rzeczywistości, jednak wyjątkiem są okulary z kamerą. Do tego ich cena nie jest tak wysoka, by wyłącznie tajna agencja wywiadowcza mogła sobie na takowe pozwolić. Jakie okulary wybrać?

Nie zawsze jest to rzecz używana do szpiegostwa, ale bardziej jako ciekawostka pozwalająca dokładnie nagrać to, co obecnie się widzi. Często stosowane okulary przeciwsłoneczne z kamerą mogą być użyte na przykład w celu zarejestrowania koncertu, zarówno z perspektywy słuchacza, jak i muzyka. Często wykorzystuje się je także jako dodatek do kręconego filmu przedstawiającego wyczyny w kontekście sportów ekstremalnych.

Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Okulary z kamerą mogą się różnić przede wszystkim ulokowaniem kamery. Czasami bowiem spotyka się nie tylko modele nagrywające z frontu, ale też z boku. W drugim przypadku model ten dobrze się sprawdzi jako ukryta kamera postawiona np. na parapecie. Boczna kamera czasami znajduje się po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie zausznika. Druga sytuacja pozwala nagrywać dane rzeczy nie spoglądając na nie. Problemem jednak może być odpowiednie „wycelowanie”.

Bardzo ważna jest także rozdzielczość nagrywania. Im wyższa, tym więcej detali może uchwycić kamera. Zazwyczaj standardem jest 720p, jednak profesjonalne modele pozwalają nagrywać w FullHD, a nawet 4K. Niestety, wysoka rozdzielczość często powoduje, że szybkie ruchy głową będą skutkowały tzw. klatkowaniem, czyli „zacinaniem się” filmu.

Istotna jest także pojemność. Jeżeli dane okulary przeciwsłoneczne z kamerą oferują wysoką rozdzielczość nagrywania, to jednocześnie będą zużywały sporo miejsca na dysku. Na szczęście wielu producentów pozwala na użycie karty SD, która może rozszerzyć pamięć co najmniej o 32GB.

Niektóre modele oferują także inne funkcje, niż tylko nagrywanie filmów. Chodzić może chociażby o możliwość wykonywania zdjęć. Wiąże się to jednak z koniecznością umieszczenia na oprawkach przycisków, które bynajmniej nie sprzyjają dyskrecji.

Bardzo ważna jest także bateria. Okulary z kamerą powinny oferować co najmniej kilkadziesiąt minut nagrywania bez konieczności ładowania. Niektóre modele pozwalają na znacznie dłużej. Warto do wytrzymałości dobrać kartę SD, ponieważ np. godzina materiału może zająć 3GB, a model nagrywa maksymalnie przez trzy godziny, więc karta powinna mieć pojemność większą, niż 9 GB.

Okulary z kamerą mogą być także świetnym prezentem!

Okulary z kamerąOkulary z kamerą P330.701 to bardzo ciekawy model, którego cena jest wyjątkowo niska. Posiada kamerę zainstalowaną od frontu, która nagrywa w rozdzielczości 720p. Urządzenie jest ładowane kablem micro USB (dołączonym do opakowania). Wewnętrzną pamięć można poszerzyć o 32 GB za pomocą karty SD. W zestawie znajduje się także sztywny, estetyczny pokrowiec. Nieprzypadkowo model ten zbiera bardzo pochlebne opinie.