[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wigilia firmowa to moment bardzo szczególny. Zarówno zarząd, jak i zwykli pracownicy mają w niedalekiej perspektywie kilka przyjemnych, wolnych od pracy dni, jednocześnie zaś mogą spotkać się we wspólnym gronie i porozmawiać na luźniejsze tematy. Kadra kierownicza często posiada tu jednak pewien dylemat: co podarować podwładnym w ramach prezentu gwiazdkowego? Odpowiedź na to pytanie będzie się oczywiście różniła w zależności od pozycji rynkowej całej firmy oraz od statusu jej pracowników. Warto więc przyjrzeć się zagadnieniu nieco bliżej.

Prezenty świąteczne – spersonalizowane czy niekoniecznie?

Często można usłyszeć opinię, że prezent na święta powinien się cechować silnym spersonalizowaniem, czyli starannym doborem podarunku w zależności od upodobań danej osoby. Ta zasada znakomicie sprawdza się w przypadku upominków dla najbliższej rodziny. Wydaje się jednak, że w odniesieniu do pracowników firmy niekoniecznie będzie to dobry pomysł – chęć indywidualnego dopasowania prezentów może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dlaczego?

Główny powód to ten, że szef przedsiębiorstwa najczęściej nie zna swoich podwładnych na tyle, by umieć dokonać wyboru prezentów zgodnie z ich gustem. Oczywiście, i tutaj zdarzają się wyjątki: jeśli na przykład mówimy o biznesie rodzinnym albo “przyjacielskim”, poszczególni jego członkowie siłą rzeczy wiedzą o sobie więcej niż przeciętni koledzy z pracy. Są to jednak przypadki wyjątkowe. W większości standardowych sytuacji zarząd firmy nie utrzymuje z podwładnymi zażyłych kontaktów, wobec czego trudno mu dokonać trafnej identyfikacji ich upominkowych oczekiwań.

Sztuka wyboru

Jeśli więc szef zdecyduje się na silną “standaryzację” prezentów dla pracowników, może być pewny, że dokonanie ostatecznego wyboru zajmie mu znacznie mniej czasu – kupi po prostu jedną, konkretną rzecz dla wszystkich i tym samym zgrabnie wybrnie z dylematu. Pozostaje zasadnicze pytanie: co kupić? Należy wysunąć tutaj co najmniej trzy propozycje.

Pierwsza jest dosyć oczywista i przez to również nadużywana: można się zdecydować na zakup artykułów biurowych. Rzeczy w stylu notatników, skoroszytów, segregatorów czy przyborów do pisania są niezbyt drogie, a przy odrobinie dobrej woli uda się kupującemu znaleźć egzemplarze starannie wykonane i atrakcyjne. Jedyny problem tkwi w pewnej “bezpłciowości” takiego rozwiązania… bo niestety trudno sobie wyobrazić, że ktokolwiek szczerze się ucieszy na widok zwykłego skórzanego notesu albo pióra nieznanej marki. Oczywiście, w grę mogą także wchodzić wyroby wysokiej jakości – w takim wypadku radość obdarowanego będzie już na pewno prawdziwa.

Drugi pomysł na świąteczny upominek świetnie sprawdzi się w firmach, które z takich czy innych powodów cierpią na problemy w komunikacji lub produktywności. Chodzi mianowicie o publikacje – papierowe bądź elektroniczne – z zakresu rozwoju osobistego. Książek o tej tematyce wychodzi co roku całe mnóstwo, istnieje też szereg pozycji uznawanych na całym świecie za kanoniczne (dobrym przykładem będzie tu “Fenomen poranka” Hala Elroda). Rzecz jasna, osoba dokonująca zakupu prezentów może wybrać kilka różnych tytułów i rozprowadzić je wśród pracowników wedle własnego uznania. Chodzi głównie o to, by wszyscy zostali obdarowani książką, która pomoże im w rozwoju określonych kompetencji miękkich.

A co z kompetencjami twardymi, czyli konkretnymi umiejętnościami przydatnymi w codziennej pracy? Jeśli szef stwierdzi, że przy okazji Gwiazdki zainwestuje w rozwój podwładnych, zawsze może im sprezentować kursy dostępne na platformach e-learningowych. Platform takich istnieje obecnie całkiem sporo – i to zarówno po polsku, jak i w językach obcych. Za ich pośrednictwem można się uczyć obsługi programów biurowych, tworzenia baz danych, obróbki materiałów graficznych czy podstaw programowania. Takie narzędzie z pewnością usprawni pracę firmy, zaś niektóre platformy oferują specjalne zniżki pracownicze (a więc będzie jeszcze taniej!).

Wybór prezentów dla podwładnych nie zawsze okazuje się zadaniem prostym. Warto więc poświęcić mu trochę czasu. Rola wigilii firmowej w kreowaniu pozytywnej atmosfery pracy wydaje się nieoceniona – dobrze jest więc jak najpełniej wykorzystać tę możliwość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *