[Głosów:2    Średnia:5/5]

Każdy człowiek potrzebuje czasami coś zapisać. Może chodzić o zaplanowanie spotkania w kalendarzu, stworzenie notatki lub listy zakupowej. W każdym przypadku potrzebne są dwie rzeczy, czyli kartka papieru i narzędzie do pisania. Czy wiesz, jaka jest budowa długopisu? Dowiesz się, czytając dalej!

Przełomem w piśmiennictwie było wynalezienie atramentu, zwanego także inkaustem. Dzięki niemu można było zapisywać notatki, wykorzystując ptasie pióro jako przyrząd kreślarski. Po czasie na rynku pojawiły się pióra stalowe, które podobnie jak pierze wymagały cyklicznego zamaczania w butelce atramentu. Dopiero w 1822 zaczęto produkować masowo tzw. pióra wieczne, czyli zaopatrzone we własny zbiornik barwnika, który pod wpływem grawitacji ściekał na papier, pergamin itd. Jego następca, czyli długopis został wynaleziony niewiele ponad sto lat później (1938 r.) Zdominował rynek przede wszystkim ze względu na niską cenę, jednak w czasach swojego wynalezienia przyrząd był szczególnie doceniany przez lotników, ponieważ umożliwiał pisanie bez względu na zmiany ciśnienia atmosferycznego. W jego przypadku inkaust został zamieniony na gęsty tusz lub żel.

Części długopisu

Jest to narzędzie nieskomplikowane, zbudowane z kilku zasadniczych elementów. Korpus długopisu to największy element. Występuje zazwyczaj w postaci kilkucentymetrowej rurki. To na nim często wykonuje się nadruki promocyjne w postaci sloganów lub grafik charakterystycznych dla danej marki.

W środku większej znajduje się niewielka rurka wypełniona gęstym tuszem i zakończona tzw. obsadką. Jest to stożkowy element ścięty przy wierzchołku, w którym znajduje się mała kulka, o średnicy zwykle nieprzekraczającej rozmiarem 1 mm. Podczas pisania obraca się, dzięki czemu równomiernie rozprowadza atrament, nie powodując kleksów (znanych z używania pióra). Siły kapilarne, czyli charakterystyczne zjawisko fizyczne płynów sprawia, że ciecz nie wypływa z wnętrza przyboru, kiedy ten nie jest używany.

Zależnie od budowy, obsadka może się wysuwać przez obecność przycisku sprężynowego, obracania, a czasami jest nieruchoma, zabezpieczona przez charakterystyczny element, którym jest skuwka długopisu. Co to jest skuwka? Nazywa się tak specjalną zatyczkę, która zabezpiecza przed plamieniem innych przedmiotów np. podczas przenoszenia przyboru w plecaku, torebce. Zwykle posiada otwory z obu stron, ponieważ dzięki temu chroni (szczególnie dzieci) przed uduszeniem, jeżeli zostanie połknięta.

Ciekawe długopisy

Długopis, zatyczka V1913-32

Jest to bardzo estetycznie wykonany długopis w kolorze srebrnym. Wyposażono go w skuwkę i żelowy wkład. Minimalistyczny design sprawia, że model zostanie ciepło przyjęty nawet przez estetów.

Bambusowy długopis w etui V1303-16

Model ten jest bardzo elegancki. Budowa długopisu jest prosta, jednak na szczególną uwagę zasługuje fakt, że wykonano go z ekologicznych materiałów, czyli bambusa i metalu. Całość została umieszczona w eleganckim, drewnianym etui, dlatego doskonale sprawdzi się w roli prezentu.

Długopis Parker Jotter w pudełku V1602-32

Ten metalowy długopis na pewno zostanie dobrze przyjęty. Wykonano go z metalu, a za wygodę pisania odpowiadają specjaliści legendarnej marki Parker.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *