[Głosów:0    Średnia:0/5]

Każdy człowiek miał na pewno wiele okazji do skorzystania z ołówka. To proste narzędzie piśmiennicze jest cenione za prostotę użytku, ponieważ nawet w przypadku popełnienia błędu z pomocą gumki można szybko go poprawić. Jednocześnie warto wiedzieć, że istnieje wiele odmian tego produktu. Jakie są rodzaje ołówków i ich zastosowanie?

Ołówek to narzędzie o czarnym lub ciemnoszarym kolorze pisania. Polska nazwa nie bez powodu nawiązuje do ołowiu, ponieważ właśnie ten był używany do pisania w starożytnych cywilizacjach – Egipcie, Grecji i Rzymie. Przez setki lat artyści stosowali pręty ołowiane, cynkowe i srebrne, co zmieniło się w XVI wieku, kiedy K. Gesner opisał skamieniały pręt w drewnianej oprawie. W podobnym czasie odkryto grafit i to on jest wykorzystywany do dzisiaj. Od kilku dekad popularne stały się również ołówki automatyczne, w których umieszcza się specjalne wkłady.

Jakie są rodzaje twardości ołówków

Trzeba wiedzieć, że istnieją różne rodzaje twardości ołówków, co jest stricte związane z zastosowaniem tych narzędzi kreślarskich. W czym tkwi w takim razie inność poszczególnych modeli?

Rodzaje ołówków do rysowania i szkicowania są rozbieżne względem twardości. Te określane jako twarde mają oznaczenia od 9H (najtwardszy) do H lub 1H. Ze względu na wspomnianą twardość zużywają się bardzo wolno, co dotyczy także tępienia. Stosowanie takowych ołówków jest doskonałe w zakresie cieniowania i zaznaczania zarysów przedmiotów. Jest to związane z faktem, iż zostawiają po sobie bladą kreskę. Ciężko jest je zetrzeć gumką.

Istnieją także rodzaje ołówków do szkicowania bardziej miękkie. Te są klasyfikowane od B, który posiada delikatną, ale mocną linię, do 9B. Ten ostatni, najbardziej miękki ołówek bardzo szybko się zużywa i pozostawia po sobie niemal czarną kreskę. Dobrze sprawdzają się w zaznaczaniu konturów podczas szkicowania, ale też cieniowania. Łatwo się rozmazują, co wykorzystuje wielu artystów. Ołówki miękkie bardzo łatwo się ścierają.

Wspomniane rodzaje twardości ołówków to nie wszystko, ponieważ istnieją także ciekawe odmiany, takie jak np. HB. Uznaje się, że takie produkty nie są ani twarde, ani miękkie. To najczęściej stosowany rodzaj ołówka! Ściera się o wiele łatwiej, niż modele sygnowane literą H, a przy tym zostawia stosunkowo ciemną linię.

Jakie rodzaje ołówków w rysunku technicznym sprawdzą się najlepiej? W przypadku takiej pracy dobrze jest postawić przede wszystkim na modele o większej twardości. Te bowiem nie rozmazują się i tworzą cienkie linie. Dobrym pomysłem jest też skorzystanie z ołówków automatycznych. Te bowiem wyglądają jak popularne długopisy i najczęściej stosuje się je w przypadku pisania, jednak w rysunku technicznym będą idealnym wyborem. Jest to związane z faktem, że wkłady umieszczane w takim produkcje zawsze są cienkie, przez co również kreślona linia zawsze będzie posiadała tę samą grubość. Przy okazji nie będzie potrzebne struganie.

Wspomniane w tym tekście rodzaje ołówków, niezależnie od tego, czy chodzi o wykonywanie rysunków technicznych, czy artystycznych szkiców – powinny przede wszystkim ułatwiać pracę danemu człowiekowi. Przez to może się przecież okazać, że w rysunku technicznym wykorzysta się miękki model, w zaznaczaniu konturów szkicu twardy itd. Do codziennego użytku, a więc szybkiego zapisywania notatek lub podkreślania ważnych informacji, nie ma większego znaczenia, który model się wybierze.

Co ciekawe, ołówki mogą być stosowane także w celu promocji własnej firmy. Jest to produkt bardzo przydatny, dlatego na pewno zostanie doceniony przez Twoich klientów. Nadrukować można na nim logo przedsiębiorstwa, które będzie przypominało o tym miłym geście. Co być może zaowocuje późniejszym skorzystaniem z oferty. Tego rodzaju gadżety reklamowe znajdziesz na naszej stronie! Występują pod wieloma postaciami – nawet w formie giętkich produktów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *